Duży pożar w Markach

W dniu 16.07.2013 r. o godz. 21.18 Dyżurny Operacyjny Powiatu Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie przyjął zgłoszenie o pożarze pustostanu w Markach na ul. Okólnej.

 

 Po przybyciu na miejsce pierwszej jednostki stwierdzono, że pożarem objęty był cały budynek, a wydobywający się z niego dym oraz promieniowanie cieplne stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi zamieszkujących w sąsiednich budynkach: czterokondygnacyjnego budynku wielorodzinnego, który był oddalony od pustostanu o 13 m. oraz budynku jednorodzinnego murowanego, krytego blachą oddalonego o 23 m. Palący się budynek komunalny przekształcony z hotelu pracowniczego, o konstrukcji mieszanej z przewagą drewna, który był wyłączony z użytkowania, otaczały drzewa sosnowe.

Działania straży w pierwszym etapie polegały na podaniu prądów wody w obronie zagrożonych budynków z jednoczesnym prowadzeniem ewakuacji mieszkańców (8 osób) z budynku wielorodzinnego. Sukcesywnie w trakcie dojeżdżania kolejnych jednostek przystępowano do gaszenia palącego się obiektu. Ponieważ dym kierował się w stronę budynku wielorodzinnego podano prąd piany ciężkiej na palące się materiały. Jednocześnie przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzony został dach bloku, gdzie nie stwierdzono podwyższonej temperatury blachodachówki, z której wykonane było pokrycie stropodachu. Przy pomocy drabiny SD 30 usunięto zwisające fragmenty nadpalonej podbitki i rynien oraz odparzonej elewacji budynku. W celu upewnienia się, że nikt nie pozostała w zadymionym pomieszczeniu budynku wielorodzinnego, zebrano informację potwierdzające opuszczenie bądź nieobecność lokatorów. Ze względu na stale przemieszczający się dym w kierunku budynku wielorodzinnego zalecono skorzystanie z noclegu u rodziny lub znajomych bądź noclegowni przygotowanej przez Urząd Miasta w Markach. Po lokalizacji pożaru ok. godz. 2:00 przystąpiono do przelewania oraz przeszukiwania pogorzeliska. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległa konstrukcja drewniana pustostanu, natomiast w budynku wielorodzinnym zniszczona została elewacja, poddbitka dachowa z rynnami oraz popękały szyby.

 

Tekst i Foto: mł. bryg. Michał Mazur

wtorek, 20, luty 2018

Maciej Komorowski 511-554-737