Aktualności

Zalane budynki w powiecie wołomińskim

  straz-pozarna-ruchomy-obrazek-0040

W poniedziałek 22.06.2020 r. jednostki Straży Pożarnej z powiatu wołomińskiego interweniowały około 67 razy, z czego 64 zdarzenia były związane z usuwaniem skutków, jakie powstały w wyniku ulewnego deszczu i silnych podmuchów wiatru, które towarzyszyły burzom przechodzącym przez powiat wołomiński.

 

Pierwsze zgłoszenie o zalaniu straż pożarna w Wołominie otrzymała około godz. 14.00. Od tego czasu przyjęto wiele zgłoszeń.

Największą liczbę interwencji odnotowano na terenie gminy Marki (39), Wołomin (6) i Ząbki (5). Zgłoszenia dotyczyły głównie zalanych piwnic i parterów w budynkach mieszkalnych, usługowych i produkcyjno-magazynowych oraz zalanych posesji z autami. Ponadto część interwencji związana była także z nadłamanymi konarami drzew.

W jednym z przypadków w Markach strażacy zostali zadysponowani do zerwanej blachy na budynku jednorodzinnym, która spadła na sąsiedni budynek i stwarzała zagrożenie dla ludzi. Strażacy przy pomocy sprzętu wysokościowego zabezpieczyli zerwany kawałek blachy.

KP PSP w Wołominie zaangażowało znaczne siły i środki do działań związanych z pompowaniem wody w Markach na ul. Lisa Kuli, Sportowej i Wyspiańskiego. Na ul. Wyspiańskiego w Markach pracowało sześć zastępów straży pożarnej, gdzie woda zalała drogę gminną na długości ok. 300 m i znajdujące się wzdłuż niej posesje. Na miejscu do usunięcia rozlewiska wykorzystano pompę wysokiej wydajności z zasobów JRG Wołomin.

Po odpompowaniu wody z części zalanego terenu podjęto działania usunięcia drzew przechylonych na linie energetyczne, których korzenie zostały naruszone w skutek nawalnych opadów deszczu i silnego wiatru.

Strażackie działania trwały od godz. 14.00 aż do północy. Podtopienia spowodowały w wielu przypadkach duże straty materialne, ale na szczęście nikt nie odniósł żadnych obrażeń.

 

 Opracowanie: kpt. Daniel Kwiatkowski

 

 

środa, 08, lipiec 2020

Maciej Komorowski 511-554-737