Aktualności

CHROŃ SWÓJ DOM I ŻYCIE - CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA

 

Wraz ze spadkiem temperatur sezon grzewczy rozpoczyna się na dobre, a tym samym strażacy podejmują większą liczbę interwencji związanych pożarami budynków. 1 października została wznowiona kampania społeczna „CZUJKA NA STRAŻY TWOJEGO BEZPIECZEŃSTWA”.

 

Celem kampanii jest promowanie w szczególności montowania czujek dymu i czujek tlenku węgla w budynkach jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych obiektów wielorodzinnych. Czemu jest to takie istotne?

 

Do pożarów w mieszkaniach i domach jednorodzinnych najczęściej dochodzi w wyniku wad oraz niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym momencie istotne jest dokonywanie okresowych przeglądów i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzanie instalacji wentylacji. Innym czynnikiem jest ludzkie roztargnienie związane z pozostawianiem urządzeń grzewczych bez właściwego nadzoru np. otwarte drzwiczki przy rozpalaniu w piecu. Z praktyki strażackiej można także podkreślić, że wiele osób gromadzi opał zbyt blisko pieca, a nawet tuż przed samymi drzwiczkami. Ponadto wykonując odprowadzenie spalin z naszych pieców czy kominków nie dba się o właściwe wykonanie izolacji rur spalinowych, które po prostu są bardzo gorące i stykając się elementami np. drewnianymi powodują pożar. Dbając o nasze bezpieczeństwo i zdrowie warto zadbać o instalacje w naszych domach i dodatkowo zamontować czujki dymu, które wykrywając dym poinformują nas nawet podczas snu. Pamiętać należy, że w pierwszej fazie pożaru najgroźniejsze jest dla na wdychanie dymu pożarowego.

     

Prócz dymu powstającego podczas pożaru bardzo groźny jest także tlenek węgla zwany potocznie czadem. Tlenek węgla to bardzo trujący gaz, który blokuje dostęp tlenu do organizmu przez zajmowanie jego miejsca w czerwonych krwinkach. Czad jest lżejszy od powietrza i „wędruje” po pomieszczeniach jak zapach z naszych kuchni. Ponadto zagrożenie jakie powoduje związane również jest z tym, że jest bezwonny, bezbarwny oraz pozbawiony smaku. Po prostu nie wyczujemy go naszymi zmysłami. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem i olejem opałowym. To właśnie w skutek nieszczelności, braku konserwacji i wad konstrukcyjnych urządzeń grzewczych prawdopodobieństwo powstania czadu w naszym mieszkaniu jest bardzo duże. Sygnałami, które wskazują możliwość zatrucia tlenkiem węgla są bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie i przyspieszona czynność serca. Pierwszą reakcją w tym momencie jest jak najszybsze przewietrzenie pomieszczenia i wezwanie pomocy. Skutecznym środkiem, który wskaże i poinformuje nas o obecności czadu w mieszkaniu jest czujka tlenku węgla.

W samym powiecie wołomińskim od 1 października 2019 r. odnotowano 4 zdarzenia związane z podejrzeniem występowania w lokalu tlenku węgla. W jednym z tych przypadków kobiecie została udzielona pomoc medyczna przez strażaków, a następnie przez ratowników medycznych. Z informacji przekazanych przez domowników ustalono, że kobieta straciła przytomność podczas kąpieli w łazience ogrzewanej piecykiem gazowym.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych.

 

Opracował: kpt. Daniel Kwiatkowski – KP PSP w Wołominie

Zdjęcia:  Państwowa Straż Pożarna

 

 

czwartek, 27, luty 2020

Maciej Komorowski 511-554-737