Aktualności

Pożar hali produkcyjno-magazynowej w Lipce

 

15 października 2019 w miejscowości Lipka doszło do pożaru hali produkcyjno-magazynowej wytwarzającej błonnik spożywczy. W zdarzeniu został ranne trzy osoby.

 

Do zdarzenia doszło około godz. 16:17. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP odebrał informację o pożarze hali produkcyjno-magazynowej o wymiarach ok. 20 x 18 m. Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy Straży Pożarnej potwierdziły informację. Po rozpoznaniu ustalono, że w hali konstrukcji stalowej ze ścianami z płyt warstwowych doszło do pożaru w rębaku rozdrabniającym półprodukt służący do produkcji błonnika w wyniku czego pożar rozprzestrzenił się na wyposażenie hali i produkty zgromadzone w budynku. Ponadto hala objęta pożarem połączona była z sąsiednim budynkiem produkcyjnym oraz budynkiem magazynowym z częścią biurową. Działania straży w pierwszym momencie polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzeniu rozpoznania wstępnego i podaniu czterech prądów gaśniczych w obronie sąsiednich budynków. Pogotowie Ratunkowe udzieliło pomocy pracownikowi, który doznał poparzeń kończyn górnych i dolnych w wyniku próby gaszenia pożaru. W chwili przybycia kolejnych jednostek podano trzy prądy gaśnicze w natarciu na palącą się halę. Po podjęciu działań gaśniczych zatrzymano rozprzestrzenianie się pożaru, a następnie podano dwa prądy wody oraz dwa prądy piany ciężkiej i średniej na palące się produkty w workach i instalacjach technologicznych. Jednocześnie prowadzono rozbiórkę konstrukcji obiektu oraz usuwanie produktów i półproduktów celem ich dogaszenia. Z podnośnika wykonano otwory w dachu umożliwiające oddymianie hali. W dalszej części działań prowadzono rozbiórkę instalacji technologicznych i dogaszanie zarzewi ognia. W trakcie działań wypadkowi uległ drugi pracownik, który doznał urazu głowy oraz trzeci pracownik, który zasłabł. Poszkodowanym udzielili pomocy strażacy i ratownicy medyczni. Po zakończeniu działań sprawdzono budynek kamerą termowizyjna, a na miejscu pozostawiono jednostkę OSP do dozorowania pogorzeliska. Akcja ratowniczo-gaśnicza zakończyła około 10 rano następnego dnia. W szczytowym momencie pracowało na miejscu 16 zastępów straży.

 

W działaniach brały udział m. in.: zastępy JRG Wołomin, JRG 9 Warszawa (SPGaz), OSP Klembów, OSP Roszczep, OSP Krusze, OSP Dobczyn, OSP Tłuszcz, OSP Zielonka, OSP Kobyłka, OSP Radzymin, OSP Jasienica (Podnośnik - SH 22), Zastępca KP PSP Wołomin – bryg. Wiesław Drosio, Grupa Operacyjna KW PSP Warszawa, Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Gazowe, Pogotowie Energetyczne, Policja.

 

Opracowanie: kpt. Daniel Kwiatkowski

Zdjęcia: OSP Klembów

 

 

 

sobota, 19, wrzesień 2020

Maciej Komorowski 511-554-737