Aktualności

Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego w Zielonce

   

W dniu 19 stycznia br. na gliniankach odbyły się ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego. W ćwiczeniach brali udział druhowie z OSP Kobyłka, OSP Zielonka, OSP Radzymin oraz OSP Ożarów Mazowiecki.

 

Ćwiczenia były zabezpieczane przez Fire Medical oraz patrol policji. Scenariusz ćwiczeń zakładał załamanie się lodu po nieostrożnym wędkarzem. W trakcie ćwiczeń przeprowadzono ewakuację poszkodowanego z wykorzystaniem sań lodowych. Po zakończeniu ćwiczeń nastąpiło podsumowanie oraz wymiana spostrzeżeń. Chcieli byśmy również serdecznie podziękować wszystkim druhom biorącym udział w ćwiczeniach oraz Warszawskiej Grupie Luca & Maro.

Uczulamy mieszkańców naszej gminy, nie zalecamy wchodzić na lód zwłaszcza teraz gdy temperatura powietrza oscyluje w okolicy zera stopni. . Wchodzenie na lód zawsze niesie z sobą ryzyko. Jeśli mamy chęć pojeździć na łyżwach, najbezpieczniej spędzisz czas na sztucznym lodowisku które jest do tego przeznaczone. Jeżeli już musimy wejść na lód należy przestrzegać kilku zasad:

1. Nie pozostawiać dzieci bez opieki dorosłych na zamarzniętym stawie.
2. Wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
3. Sprawdź prognozę pogody. Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać twojemu życiu. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w których na powierzchni lodu zbiera się woda.
4. Sprawdź grubość lodu. Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
5. Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
6. Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
7. Dobrze, jak dorośli i dzieci maja przy sobie gwizdek. Używając go, łatwiej wezwać pomoc.
8. Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione.
9. Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się, ale natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

 Opracowanie: OSP Zielonka

Foto relacja: https://www.facebook.com/pg/warszawskagrupalukamaro/photos/?tab=album&album_id=1103123033145541

sobota, 30, maj 2020

Maciej Komorowski 511-554-737